Pomoc w drodze - assistance

Tankowanie

16 października 2017 13:52

Assistance, często oznaczane w skrócie jako ASS, to bardzo przydatne ryzyko, które warto kupić.
Istnieje definicja, że ASS to holowanie pojazdu w przypadku usterki lub wypadku czy kolizji. Nic bardziej mylnego, Assistance właśnie po to jest.

Dla kogo takie ubezpieczenie?

Prawie dla każdego. Prawie, ponieważ Towarzystwa Ubezpieczeniowe limitują odpowiedzialność dla pojazdów powyżej pewnego wieku(do nawet 20 lat – w takim wieku pojazdy można ubezpieczyć w Concordia).

Co otrzymam?

W zależności od wariantów ubezpieczenia kupujemy pomoc w przypadku wypadku/kolizji lub awarii. Najważniejszą z nich jest holowanie w Polsce i/lub za granicami naszego kraju.
Dodatkowo;

- pojazd zastępczy(w przypadku chęci kontynuowania podróży)

- naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia(o ile jest możliwa)

UWAGA! Odholowanie pojazdu do najbliższego serwisu objęte jest ochroną, jednakże sam koszt naprawy ponosi właściciel pojazdu.

- dowiezienie paliwa(koszt paliwa ponosi ubezpieczony)

- zakwaterowanie w hotelu

- dojazd kierowcy zastępczego

- pomoc w przypadku różnego typu awarii np. (problem ze światłami, nalanie niewłaściwego typu paliwa, zagubienie lub kradzież kluczyków, awaria instalacji gazowej itp.)

Warto również przyjrzeć się dokładnie warunkom Assistance ze względu na „ilość razy” udzielonej pomocy w roku.
W tym przypadku są dwie możliwości, odpowiedzialność za „ilość udzielonej pomocy” np. 3 awarie w ciągu roku i wypadek/kolizja bez limitu.
Druga opcja, która jest zdecydowanie korzystniejsza to odpowiedzialność do Sumy Ubezpieczenia, dlatego zdarzeń może być więcej, a limit to kwota, która zostanie ustalona w dniu podpisania/przedstawienia oferty.

Wszystkie powyższe ryzyka mogą/nie muszą występować w konkretnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. 

Jak kupić?

Przeważnie Assistance jest dodatkiem do polisy OC lub pakietu OC, AC i umowa taka zawierana jest na rok czasu.
Jednakże można także kupić ASS tzw. krótkoterminowy, który możemy zawrzeć na okres nawet 1 miesiąca. Tutaj z pomocą przychodzą dwa Towarzystwa Ubezpieczeniowe, czyli Concordia i Generali.