Miałeś wypadek? Nie wiesz co dalej?

Samochód

20 listopada 2017 14:25

W momencie wypadku czy kolizji działają najpierw „nerwy”, a dopiero gdy ochłoniemy zaczynamy racjonalnie myśleć. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak zachować się i co robić w przypadku kolizji czy wypadku na drodze.

Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcia, które rządzą się na drodze.
Wypadek – zdarzenie drogowe w którym ucierpieli ludzie.
Kolizja – zdarzenie drogowe w którym brak ofiar.

W przypadku wypadku, przede wszystkim trzeba zachować względny spokój. Należy zabezpieczyć miejsce wypadku, zadbać o swoje bezpieczeństwo i dopiero udać się pomóc osobom poszkodowanym. Nie będziemy tutaj poruszać tematu pierwszej pomocy, ponieważ są od tego odpowiednie instytucje i firmy szkoleniowe.
Wracając do naszego zdarzenia.
Pojazdów uczestniczących w zdarzeniu nie wolno usuwać, ani przestawiać, nawet jeśli blokują one lub utrudniają ruch. Jest to niezbędne dla pracy Policji, która dzięki temu może dokładnie określić jak do tego wypadku doszło.
Każde z takie zdarzenie będzie zakończone mandatem dla sprawcy, bądź jeśli w wypadku dojdzie śmierci lub obrażania, rozstrój zdrowia potrwa powyżej 7 dni, wtedy sprawą zajmować będzie się sąd.

Ubezpieczenie OC chroni Ciebie przed ewentualnymi roszczeniami materialnymi i osobowymi wobec Ciebie w przypadku spowodowania kolizji/wypadku.
Pamiętaj, że w przypadku kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, narkotyków itp. lub jeśli kolizja/wypadek następuje w wyniku dokonywania czynów zabronionych, Twoje OC nie działa.

Poszkodowany lub rodzina ofiary otrzyma roszczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak wtedy nastąpi regres, który obciąży sprawcę wszystkimi kosztami.

Kolizja, najczęstsze zdarzenie drogowe w którym nie ma ofiar.
Jak się zachować?
W tym wypadku pojazdy powinno się przestawić(o ile jest to możliwe) i umożliwić przejazd innym pojazdom.
Tutaj możemy sprawę załatwić na miejscu spisując najprostsze oświadczenie, w którym należy zawrzeć dane sprawcy, nr polisy i nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz informację, kiedy się stało, jakie pojazdy uczestniczyły, na jakiej ulicy i jak doszło do kolizji.

UWAGA! Spisanie oświadczenia nie oznacza, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe uzna szkodę sprawcy. Ostateczna decyzja kto jest sprawcą zostaje podjęta przy pomocy likwidatora szkody z danej firmy.

Mimo tego, że prawo pozwala na załatwienie sprawy bez udziału Policji, my nie polecamy tego rozwiązania z dwóch powodów. Otóż oświadczenia można „podważyć”, czyli np. sprawdza był zdenerwowany i napisał oświadczenie pod dyktando ofiary kolizji lub też, sytuacja w której sprawca szkody nie potwierdzi w swoim Towarzystwie wystąpienia szkody. W takim wypadku pozostaje droga sądowa, a najlepszym sposobem jest po prostu wezwanie Policji.

W kolejnej części wpisu podpowiemy gdzie i jak zlikwidować szkodę oraz na co zwrócić uwagę, aby wypłata odszkodowania w pełni pokryła nasze roszczenia.